Kovanda Arı Ölümleri Neden Olur?

Arıcılık, dünyada yaygın şekilde yapılmakta ve tarımsal amaçlı çalışmalar içinde her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Kovanda Arı ölümleri; Ülkemiz uygun iklimi ve zengin bitki örtüsü ile arıcılığa çok elverişlidir. Toplumumuz arıcılığa ve bala özel bir önem vermektedir. Anadolu’da arıcılık faaliyetlerinin çok eski tarihlerde başlamış olması bunu kanıtlmaktadır. fakat Kovanda Arı ölümlerinin gerçekte sebebi nedir? Bilim insanları yıllardır bu sorunun peşinden koşuyorlar. Bu arada arı ölümlerindeki artış hızlanıyor. Sorun pestisitlerde mi yoksa cep telefonu direklerinde mi? Gerçek sebebin sanılandan daha karmaşık olduğu ve arıların hayatlarını istila ettiği görülüyor.

kovanda arı ölümleri
kovanda arı ölümleri

Kovanda Arı ölümleri; Son altı senedir bilim insanları koloni çöküş sendromundan (KÇS) dolayı 10 milyonun üzerinde ve iki milyar dolar bedelinde arı kovanının yok oluşunun tetikleyen sebebi araştırıyor. Pestisitler, hastalık taşıyan parazitler ve yetersiz beslenme gibi sebeplerden şüphelenilmesine rağmen PLOS ONEda yayınlanan türünün ilk örneği olan Maryland Üniversitesi bilim insanları ve ABD Tarım Bakanlığının ortaklaşa yaptığı araştırmaya göre pestisit (bitki zararlısı öldürücü) ve fungusit (mantar öldürücü) taşıyan polenleri kovanlarına götüren arıların KÇS’den dolayı öldüğünü kanıtlamasa bile arı kovanlarında toplu ölümlerin neden dolayı görüldüğünü açıklıyor.

 

Arı Ölümlerinde Klinik Muayene;

Klinik Muayene : Ascophaera apis ya sporların gıda ile alınması ile yada petek gözüne yapışmış olan sporların alınmasıyla kireç hastalığı oluşmaktadır. Kovanda karbondioksit seviyesi arttığında larva yüzeyindeki mantarı sporunun üreme aktivitesi artmaktadır.
Entomopatojenik olan mantar larvanın iç organlarında üredikten sonra dış kutikulasına doğru yayılmaktadır.Mantar miselyumlarının çoğalmasıyla ölmüş larva beyaz yumuşak tabaka ile kaplanmaktadır.
Hastalıklı larvalar, kireç benzeri parçalar halinde fark edilmektedir. İlerleyen dönemde larvaların rengi griden siyaha kadar değişmektedir.
Kovanda Arı ölümleri; Şiddetli enfekte kolonideki yavrulu gözlerin bir çoğu mühürlü kalmaktadır. Ölü larvalar gözler içinde sert ve kuru halde bulunurlar. Şayet petek ele alınıp sallanırsa petek gözleri içinde mumya larvaları
içerdiğinden tıkırtı sesi duyulmaktadır. Larva kalıntıları kapalı ve kapanmamış yavru gözlerinde bulunmaktadır. Larvaların pek çoğu dik pozisyonda ölmektedir. Erişkin arılar mumyaların bir çoğunu
uzaklaştırmaktadır. Bunlar kovan dip tahtası üzerinde ve kovan girişinde fark edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Online Ödemelerde

%5 İNDİRİM